gminadobra.info

49. rocznica wydarzeń grudnia 1970 roku

17 grudnia przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem „Ludzi Solidarności” w Policach oraz pod bramą Stoczni Szczecińskiej.

Wydarzenie było upamiętnieniem wydarzeń grudnia 1970 roku. Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski i Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka oraz Burmistrz Polic Władysław Diakun wraz z zastępcami Jakubem Pisańskim i Maciejem Greinertem i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Policach Andrzejem Rogowskim złożyli kwiaty pod pomnikiem „Ludzi Solidarności” w Policach oraz pod bramą Stoczni Szczecińskiej.

Bezpośrednią przyczyną protestów i demonstracji było wprowadzenie podwyżek cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych.

Demonstracje w dniach 14–22 grudnia 1970 odbywały się głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie oraz Elblągu. Demonstracje zostały stłumione siłą przez milicję i wojsko.

W wyniku wydarzeń grudniowych zabitych zostało 41 osób: 1 osoba w Elblągu, 6 osób w Gdańsku, 16 osób w Szczecinie i 18 osób w Gdyni. Rannych zostało ponad 1150 osób, natomiast zatrzymanych przeszło 3 tysiące.

Przedstawiciele władz samorządowych brali także udział w Marszu Pamięci Ofiar Grudnia ‘70, który przeszedł od Stoczni Szczecińskiej pod pomnik Anioła na Plac Solidarności. W uroczystościach brał udział Prezydent RP Andrzej Duda, ministrowie oraz przedstawiciele Rządu RP.

Mateusz Frąckowiak
Starostwo Powiatowe

Zostaw komentarz

gminadobra.info

gminadobra.info

Jesteśmy serwisem informacyjnym niezależnym od nurtów politycznych i interesów jednostek. Publikujemy o tym, jak poszczególne decyzje władz Gminy Dobra wpływają na życie mieszkańców, ale też i o sprawach dnia codziennego mieszkańców gminy.