gminadobra.info

Bezrzecze nie chce kolejnego dyskontu

Sklepy Dino to polska sieć marketów wielobranżowych, posiadająca prawie 1000 placówek na terenie całego kraju. Znane są głównie mieszkańcom województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, małopolskiego.

W Zachodniopomorskiem działają w mniejszych miejscowościach, takich jak Płoty, Gardno, Banie, Pyrzyce, Moryń czy Choszczno. Dyskonty Dino charakteryzują się jednakową architekturą o stosunkowo niewielkiej powierzchni handlowej 400 m2 i realizują ideę „marketu blisko klienta”. Na stronie internetowej sieci możemy przeczytać, że satysfakcja kupujących jest dla firmy najważniejsza, dlatego za cel stawia sobie „świeżość i dobrą jakość oferowanych towarów.”

Wszystko pięknie, prawda? Tylko czy Bezrzecze na pewno potrzebuje kolejnego dyskontu i to zlokalizowanego akurat przy skrzyżowaniu ruchliwej ulicy, tuż obok przystanku autobusowego i naprzeciwko szkoły podstawowej? 

Planowana budowa sklepu na działkach 66/49, 60/3 oraz 60/4 bulwersuje mieszkańców od początku bieżącego roku. Sprawa trafiła już na szczebel samorządowy, gdyż zbulwersowani właściciele posesji bezpośrednio sąsiadujących z projektowaną inwestycją zaalarmowali radnych w z Bezrzecza, Katarzynę Ciurzyńską i Janusza Zarzyckiego, zgłaszając oficjalne uwagi na dyżurze. Co do tej pory wydarzyło się w temacie planowanej budowy sklepu Dino przy ul. Koralowej? Przypomnijmy:

Pod koniec 2018 r. dwie mieszkanki poszły do pani wójt prosząc o wstrzymanie budowy.

16 stycznia br. Katarzyna Ciurzyńska na blogu mojebezrzecze.pl udostępniła informację o planach dotyczących działki czytelnikom, czym wywołała prawdziwą burzę wśród lokalnej społeczności. 

17 stycznia zostało upublicznione krytyczne pismo wystosowano przez sołtysa Bezrzecza, Piotra Piosickiego oraz Radę Sołecką do wójta gminy Dobra, Teresy Dery. Na ten temat oficjalnie wypowiedział się również Janusz Zarzycki, z wykształcenia geodeta, współorganizator projektu między innymi osiedla Koralowego. Negatywną opinię odnośnie planowanej inwestycji wydała Rada Rodziców przy SP Bezrzecze. Radni K. Ciurzyńska oraz J. Zarzycki udali się do Wydziału Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy Urządu Gminy Dobra, gdzie miała być im przedstawiona dokumentacja dotycząca budowy wspomnianego sklepu. Niestety, z niezrozumiałych względów, wbrew Ustawie o Samorządzie Gminnym, materiały nie zostały radnym udostępnione. 

28 lutego delegacja mieszkańców Bezrzecza wybrała się ze skargą do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, w nadziei zapoznania się tam z dokumentami dotyczącymi planowanej inwestycji. Zabrali ze sobą wspomniane wyżej negatywne opinie na temat budowy sklepu wystawione przez sołtysa oraz Radę Sołecką i Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Bezrzeczu.

Jakie minusy inwestycji przy zbiegu ulicy Koralowej i Górnej wymieniają wszyscy wypowiadający się w tej sprawie?

Przede wszystkim podkreślają swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa, gdyż budowa sklepu spowoduje zwiększenie ruchu w obrębie szkoły i skrzyżowania, które już obecnie jest zakorkowane, najbardziej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Bardzo często dochodzi tam do stłuczek. 

Wjazd na teren handlowo-usługowy ma znajdować się przy przystanku autobusowym linii 74 i 105, z którego korzystają dorośli oraz dzieci. Łatwo można sobie wyobrazić niebezpieczne sytuacje, jakie stworzą tiry z dostawami lawirujące w tym miejscu oraz klienci wjeżdżający samochodami na parking. 

W bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji znajduje się punkt przedszkolny oraz filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, gdzie na zajęcia dodatkowe przychodzą uczniowie bezrzeczańskiej podstawówki. Lokalizacja sklepu spożywczego naprzeciwko szkoły stworzy niepotrzebne niebezpieczeństwo dla dzieci, które będą na pewno ze zwiększoną częstotliwością przechodzić przez ulicę, chcąc kupić sobie jakiś smakołyk do jedzenia.

W rejonie dominuje zabudowa jednorodzinna. Lokalizacja dyskontu godzi więc w zasadę dobrego sąsiedztwa i w spokój mieszkańców. Zaburzy również charakter okolicy. Bardzo niepokojący jest także plan podniesienia terenu pod planowaną budowę (do poziomu jadłodajni Górny Taras). Domy bezpośrednio sąsiadujące z działką mają zostać bowiem odgrodzone murem oporowym dochodzącym nawet do 4 metrów wysokości!

Mieszkańcy Bezrzecza na lokalnych forach internetowych dają upust swojemu niezadowoleniu. Piszą: ”mamy już wystarczającą ilość marketów”, „droga będzie notorycznie zakorkowana”, „szykują nam Armageddon”. Pytają: kto na to pozwala? „Co będzie jak w końcu dojdzie do planowanego remontu ulicy Koralowej”? I „dlaczego przy planowaniu ważnych, gminnych inwestycji nie bierze się pod uwagę zdania mieszkańców?” 

Przewija się zarzut braku lokalnego planu zagospodarowania terenu, który mimo wielokrotnych zapewnień od wielu lat urzędującej wójt Teresy Dery wciąż nie został uchwalony. Dlaczego? Nie wiem kto zna odpowiedź na to pytanie. 

Na jakim etapie jest obecnie wspomniana budowa marketu?

Urząd Gminy Dobra wezwał spółkę Zielony Rynek 2 BT sp. z o.o. z Krotoszyna, inwestora, który wystąpił o wydanie warunków zabudowy o uzupełnienie dokumentacji, a do SKO wpłynęła skarga dotycząca decyzji wydania przez powiat Police zgody na przebudowę zjazdu na parking sklepu z ul. Koralowej. Sprawa więc przeciąga się w czasie, a mieszkańcy nadal nie wiedzą jaki będzie jej finał. 

Jak słusznie zauważył radny J. Zarzycki, „prawidłowy rozwój miejscowości nie może opierać się na jednostkowych decyzjach o ustalenie warunków zabudowy. Zrozumiała presja inwestorów i ograniczone możliwości prawne Gminy do przeciwdziałania owej presji prowadzą do nieładu przestrzennego i w efekcie do pogorszenia warunków życiowych mieszkańców”. 

Bezrzecze chce rozwoju, bezpieczeństwa, komfortowej infrastruktury, a nie kolejnego dyskontu. 

Zostaw komentarz

Monika Kołacz - Kolasa

Monika Kołacz - Kolasa

Z wykształcenia historyk sztuki i filolog włoski. Pasjonatka dziejów Pomorza Zachodniego oraz książek Joanny Bator. Relaksuje się jazdą na rowerze i spacerami nad morzem. Mieszka w Bezrzeczu. Mama Uli i Anieli.

Reklama