gminadobra.info

Dożynki Gminne, mieszkańcy licznie odwiedzili imprezę

Coroczne święto plonów w Dobrej to było jeszcze parę lat temu podsumowanie roku ciężkiej pracy rolników. Rolników jednak ubywa i Gmina Dobra zmienia swój charakter z gminy rolniczej na gminę wiejsko–miejską stąd, też nowe motto imprezy „Różane Dożynki”.

P1260009Organizator tegorocznych dożynek Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej rozpoczął je tradycyjnie mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Królowej Świata w Dobrej. Orszak mieszkańców  i zaproszonych gości prowadzony przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Płot udał się ulicami Dobrej do boiska przy ulicy Sportowej, gdzie uroczystego otwarcia imprezy dokonali starości tegorocznych Dożynek – Wiesława Gruszczyńska i Jerzy Stachowicz. Wójt Gminy Teresa Dera i Przewodniczący Rady Gminy Bartłomiej Miluch powitali też mieszkańców  i przybyłych gości z ościennych gmin i powiatu. Wśród zaproszonych gości obecna była Delegacja Powiatu Polickiego w osobach wicestarosty Mariusza Sarneckiego, przewodniczącego Rady Powiatu Polickiego Cezarego Arciszewskiego. Radnego powiatu  Dariusza Podhajnego można było spotkać  przy stoiskach sołectw.

20160815_202034

W tym, roku na dożynki przybyły tłumy odwiedzających i momentami ciężko było o wolny „stolik biesiadny” pomimo ich dużej ilości. Na szczęście nie wszyscy byli amatorami gastronomi i dużo osób zainteresowanych było prezentacjami sołectw czy tez musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry z Płot oraz widowiska z udziałem grup rekonstrukcyjnych i Klubu Kawaleryjskiego im. XII Pułku Ułanów Podolskich. Można też było zasmakować wypieków z ciasta drożdżowego, chleba oraz nalewek wyrobu własnego. W tym roku swój dorobek zaprezentowały sołectwa Bezrzecze, Dobra, Dołuje-Kościno, Mierzyn i Wołczkowo. Są to największe sołectwa w naszej Gminie.

20160815_204602Trzeba przyznać że „jakość” dożynek w Gminie Dobra w stosunku do zeszłego roku znacznie się poprawiła. Powodem tego była reorganizacja programu dożynek przeprowadzona przez Panią Dyrektor GCKiB Ewę Hrynkiewicz. Obchody święta plonów zostały skomasowane w czasie, co zwiększyło dynamikę imprezy. Dobrze dobrane zespoły muzyczne , które pojawiły się na scenie Różanych Dożynek zaprezentowały się z najlepszej strony: Volodja, Zespół Cygański i Fajters. Gwiazdą tegorocznej imprezy był zespół CORD, który ma na swoim koncie takie hity jak „Guzik z tego” „Aniele Mój”, „Piątek, Piąteczek, Piątunio” czy „Love Tequila”.  Tegoroczne Dożynki zakończono jak co roku pokazem  sztucznych ogni.

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.

Reklama

Proponowane artykuły