gminadobra.info

Gmina Dobra podnosi podatki. Mieszkańcy zaskoczeni…

Rozdzwoniły się telefony w redakcji Tygodnika Polickiego i u niektórych sołtysów w miejscowościach Gminy Dobra. Powodem zamieszania jest podwyżka podatków od nieruchomości, która została uchwalona na październikowej Sesji Rady Gminy Dobra.

O podwyżce podatków i jej powodach pisaliśmy już w miesiącu październiku. Jednak dopiero teraz gdy mieszkańcy naocznie stwierdzili, że te ułamki po przecinku tworzą jednak okrągłą sumę i w wielu przypadkach oznacza to znaczna podwyżkę dla domowego budżetu, zastanawiają się jak do tego doszło.

– Nic nie usprawiedliwia tej podwyżki – pisze do redakcji Andrzej B. mieszkaniec Dobrej – droga gminna, przy której mieszkam jest od 15 lat dziurawa czuję się jak na poligonie i teraz jeszcze podwyżka podatku od nieruchomości. Zastanawiam się gdzie idą te pieniądze. W moim przypadku jest to 120 zł więcej. Jeżeli mam już więcej płacić to też chcę widzieć efekty w terenie, a nie jeszcze jedno dodatkowe biurko w gminie.

Tego typu rozmów było więcej. Być może są też zwolennicy podwyżki podatków od nieruchomości i każdy może mieć swoje zdanie. Kuriozalny jednak wydaje się fakt, że tego samego dnia uchwalone zostało przez radnych zwolnienie z podatku od nieruchomości dla firm „POLDEK Polikowscy sp. J” i „Wodociągi Zachodniopomorskie Spółka z o.o.” w wysokości ponad 800 tysięcy złotych.  Inni podatnicy gminy natomiast, zostali obciążeni podatkami dodatkowo!

Radny Dr. Tomasz Czubara -”Zamiast obciążać mieszkańców najpierw trzeba spróbować oszczędniej gospodarować budżetem”

Podwyżkę podatków od nieruchomości zainicjowała inicjatywa uchwałodawcza wójt Teresy Dera w sprawie określenia nowych stawek podatku na rok 2017 oraz z nią powiązana uchwala zwalniająca z tego samego podatku (ponad 800 tys. zł) firmy Poldek Polikowscy s.j i Wodociągi Zachodniopomorskie sp.oo. Obydwie uchwały wywołały nie lada emocje i żywiołową dyskusje. Zdecydowanym przeciwnikiem podwyżki podatków byli radni Tomasz Czubara, Ewa Głowacka oraz radny Mariusz Lindner i też tylko oni głosowali przeciwko tej uchwale.

Radny Tomasz Czubara tak skomentował w listopadzie podwyżkę podatku dla przedsiębiorców i mieszkańców na swoim profilu Facebook:

– Argumentem za podniesieniem podatków była konieczność zwiększenia dochodów do budżetu gminy związana z inwestycjami. Argumentem za zwolnieniem z podatku była wola nie podwyższania opłat za ścieki i wodę dla mieszkańców. Czyli wychodzi na to, że lepiej jest bezpośrednio opodatkować mieszkańców. Ze zwolnienia korzysta tylko firma Poldek, a traci gmina i mieszkańcy bo zabraknie tych pieniędzy w budżecie. Każdy ma swoje argumenty, ale ja stoję na stanowisku, że zamiast obciążać mieszkańców najpierw trzeba spróbować oszczędniej gospodarować budżetem: 1.wydatki na administrację, 2. straż gminną 3. rozdmuchana instytucja kultury, w której milion złotych jest wydawany na wynagrodzenia dla stałej kadry. Jeżeli mi brakuję, to nie idę do rodziców i nie proszę ich o wsparcie, ale najpierw tnę swoje koszty.

Ostatecznie uchwalono, że w 2017 roku stawka podatku od budynków mieszkalnych będzie o 4 grosze większa niż dotychczas i wyniesie 0,75 zł/m² wzrost o 6%. Zmianie ulegnie też stawka podatku od budynków związanych z działalnością gospodarczą z obowiązujących 18,16 zł/m² na 19,20 zł/m² wzrost stawki wyniesie w tym zakresie 1.04 zł/m² co oznacza wzrost o 6% . Stawka podatku od budynków gospodarczych (garaże altany) w gminie Dobra zmieni się z 4,33 zł/m² na 5,50 zł/m² co daje podwyżkę w wysokości 26%. Dla porównania: Według danych GUS inflacja w Polsce  w roku 2016 jest ujemna i przekształciła się w deflację i wynosi minus 0,9% Zarobki w gospodarce narodowej utrzymują się w roku 2016 na stabilnym poziomie bez spodziewanego wzrostu. Natomiast Stawki podatku od nieruchomości w sąsiednich gminach w sektorze mieszkaniowym są niższe natomiast w sektorze związanym z działalnością gospodarczą wyższe.

Tak głosowali Radni Gminy Dobra w sprawie inicjatywy uchwałodawczej Wójta o podwyżce podatku od nieruchomości

Za podwyżką podatku od nieruchomości dla mieszkańców byli radni:

Bezrzecze: Wojciech Halec, Halina Sromek.
Buk: Tomasz Czarnota , Dobra: Wiesław Łodygowski
Dołuje-Kościno: Jarosław Reszta
Mierzyn: Zbigniew Gadomski,Władysława Gruszczyńska, Jerzy Stachowicz, Grzegorz Śliwiński, Hanna Suszczyńska,
Skarbimierzyce: Karol Grochot,  Wołoczkowo: Bartłomiej Miluch

Artykuł na ten temat z października

Artykuł pochodzi z Tygodnika Polickiego / Foto Radny Czubara: Gracjan Broda / Dzienikpolicki.pl

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.

Reklama

Proponowane artykuły