gminadobra.info

Gmina Kołbaskowo włączyła się do walki z plastikiem

Rada Gminy Kołbaskowo kieruje do mieszkańców, podmiotów prowadzących działalność gospodarczą czy organizujących wszelkiego rodzaju imprezy i wydarzenia wezwanie do podjęcia działań mających na celu ograniczenie wykorzystania, a w efekcie – wyeliminowanie z Gminy Kołbaskowo produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w postaci wszelkich opakowań, kubków na napoje, słomek, mieszadełek do napojów, pokrywek na napoje, naczyń i sztućców.

Celem apelu jest zachęcenie ich do ograniczenia wykorzystania w codziennym funkcjonowaniu różnego rodzaju przedmiotów z plastiku.

Ilość odpadów plastikowych na świecie zatrważająco rośnie. Bardzo możliwe, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb! – przestrzega portal www.green-projects.pl. Zanieczyszczenie plastikiem to problem porównywalny do postępującego globalnego ocieplenia.

Aby zdać sobie sprawę z powagi sytuacji przytoczymy kilka faktów. Co roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów. Co minutę do morza trafia taka ilość plastiku, jaka znajduje się w jednej śmieciarce.

W skali świata jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyklingu, a 12% kończy życie w spalarniach. Przeważająca większość trafia na składowiska, albo co gorsza, wprost do środowiska naturalnego.

Na całym świecie co minutę sprzedaje się ponad milion plastikowych butelek. Albo 20 tysięcy co sekundę! Łącznie w 2016 roku sprzedano ich 480 miliardów (niewyobrażalna liczba!)

Potrzeba ponad 500 lat, żeby plastikowa butelka rozłożyła się (a raczej rozpadła w pył) w środowisku naturalnym.

W sumie na świecie wyprodukowano już ponad 8,3 miliardów ton (sic!) różnego rodzaju plastików.

Zostaw komentarz

gminadobra.info

gminadobra.info

Jesteśmy serwisem informacyjnym niezależnym od nurtów politycznych i interesów jednostek. Publikujemy o tym, jak poszczególne decyzje władz Gminy Dobra wpływają na życie mieszkańców, ale też i o sprawach dnia codziennego mieszkańców gminy.

Reklama