gminadobra.info

Lampy solarne nowej generacji z czujnikami ruchu – testy

W Mierzynie na okres testowy zainstalowano lampy solarne nowej generacji z czujnikami ruchu. Kiedy czujniki nie rejestrują ruchu lampa świeci minimalną mocą (10-30%) oszczędzając energię. Po wykryciu ruchu lampy zwiększają swoją moc do 100%.

Na ulicy Komercyjnej w Mierzynie zamontowaliśmy na testy lampy solarne nowej generacji. Chcemy sprawdzić całkowicie nową technologię – mówi Z-ca Wójt Gminy Dobra Rafał Zahorski.

Lampy mają zainstalowane na obudowie bardzo wydajne panele fotowoltaiczne, wyposażone są w oszczędne LEDy nowej generacji, a akumulatory znajdują się w środku. Latarnie wyposażone są też w czujniki ruchu i sterowniki – mają 12 różnych programów świecenia.

Kiedy nie ma ruchu wokół lampy, świeci ona minimalną mocą – do 10% do 30% – dodaje Zahorski. W momencie wykrycia ruchu, np. kiedy przechodzi pieszy, lampa zwiększa swoją moc świecenia do 100%” – wyjaśnia Rafał Zahorski. „Testy będą trwały ok. miesiąca. W momencie kiedy lampy zostaną pozytywnie zweryfikowane przez nas i przez mieszkańców, będziemy się zastanawiali nad montażem w przyszłości już tylko tych lamp nowej generacji. Natomiast stare lampy będziemy modyfikować.

Nowoczesne lampy ładują się nawet podczas niewielkiej ilości słońca i są bardzo wydajne – po naładowaniu świecą kilka dni. Jedna z testowanych lamp ma sterowanie za pomocą pilota, co umożliwia szybką i prostą zmianę programu świecenia. Montaż nowych lamp zajął tylko kilka godzin.

Ekologiczne lampy z LEDA-ami i panelami solarnymi to przyszłość oświetlenia w miastach i gminach – mówi Zahorski. Tego oświetlenie będzie w przyszłości dominujące i my jako gmina też musimy dopasowywać się do tych energooszczędnych i ekologicznych trendów.

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.