gminadobra.info

Masowiec „Solidarność” został uroczyście ochrzczony

SONY DSC

W porcie w Policach odbył się chrzest masowca Polskiej Żeglugi Morskiej. Statek otrzymał imię „Solidarność”. To drugi z serii masowców wybudowanych w chińskiej stoczni Yangfan. Matką chrzestną jednostki została Joanna Kościk, żona przewodniczącego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.

Port Police jest jednym z trzech dużych portów Pomorza Zachodniego, a w Polsce zajmuje pod względem przeładowywanej masy towarowej, czwarte miejsce. Rocznie przeładowywanych jest tu około 2 mln ton ładunków towarów masowych (fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy, amoniak i kwas siarkowy). Na Port Police składają się cztery terminale przeładunkowe: Morski, Barkowy, Mijanka oraz Jasienica. W 2019 roku do Portu Morskiego weszło 14 statków PŻM z których rozładowano łącznie 330 000 ton fosforytów z Algierii i Maroka. Statki PŻM są to masowce z ładowniami typu „box” łatwe do rozładunku i do trymowania.

M/s Solidarność jest 15-tym statkiem PŻM, który zacumował w tym roku w Porcie Morskim. Na statku jest 29 190 ton fosforytów z Algierii. Rozładunek potrwa 4 doby.

Chrzest „Solidarności” w Policach to kontynuacja tradycji organizowania tych uroczystości przez PŻM w polskich portach. M/s Solidarność jest drugim statkiem, którego chrzest odbywa się w Porcie w Policach. W grudniu ubiegłego roku odbył się chrzest M/s Gardno.

– Jeszcze trzy lata temu walczyliśmy – w zasadzie błagając wszystkie banki – o to, żeby nie wyprzedawały PŻM-u. Odziedziczyliśmy go z ogromnym długiem. Nie przypuszczałem, że trzy lata później będzie nam dane chrzcić statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej, w 39. rocznicę obchodów podpisania porozumień „Solidarności” – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i śródlądowej.

– Przede wszystkim chciałem podziękować pani Joannie Kościk, że zgodziła sie zostać matką chrzestną. Jest to zaszczyt, ale też moralny obowiązek. Od dzisiaj załoga statku będzie cały czas czuła tę więź z panią – mówi Paweł Brzezicki, komisarz PŻM.

M/s „Solidarność” to masowiec o nośności 39 tys. ton. Jego długość wynosi 180 metrów, a szerokość 30 metrów. Pierwsze wyjście statku w morze nastąpiło 17 października 2018 roku. Do polickiego portu statek przywiózł 29 tys. ton fosforytów z Algieru.

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.

Reklama