gminadobra.info

Objechali Zalew Szczeciński

W miniony weekend przez Gminę Dobra przejechało ponad 400 miłośników turystyki rowerowej, którzy uczestniczyli w największym wydarzeniu turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – IX rajdzie rowerowym dookoła Zalewu Szczecińskiego. Na Pomorze Zachodnie przybyli miłośnicy turystyki rowerowej z różnych regionów Polski, a także obywatele Ukrainy i Niemiec. Polscy rowerzyści reprezentowali aż 12 województw. Tradycyjnie najliczniej na rajd przybyli Ślązacy oraz mieszkańcy Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolski. Wśród uczestników rajdu byli także mieszkańcy województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, kujawsko – pomorskiego, pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego oraz warmińsko – mazurskiego. W tym gronie nie zabrakło również mieszkańców naszej gminy.

Ponad 400 rowerzystów pokonało w dwa dni około 280 kilometrów jadąc przez Pomorze Zachodnie oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie. Na starcie uczestników rajdu przywitali m.in. Dietger Wille– Wicestarosta Powiatu Vorpommern-Greifswald, Patrycjusz Ceran– Zastępca Kierownika Wspólnego Sekretariatu Interreg V A (Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska), Joanna Kiedrowska– Biuro Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Paweł Malinowski– Prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Dietger Willepowiedział w swoim wystąpieniu skierowanym do uczestników rajdu, że bardzo go cieszy ta „ponadgraniczna” inicjatywa rowerowa, która doskonale wpisuje się w działania m.in. reprezentowanego przez niego Powiatu Vorpommern-Greifswald w ramach Interreg V A. „Współpraca na rzecz wspólnego dobra i zaangażowania mieszkańców „naszych małych Ojczyzn” jest najważniejsza” – mówił, wskazując jednocześnie jak wiele inwestycji związanych z infrastrukturą rowerową udało się w naszym regionie zrealizować zarówno po niemieckiej jak i polskiej stronie. Wicestarosta Powiatu Vorpommern-Greifswaldżyczył rowerzystom słonecznej pogody i przekazał gratulacje dla Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Grufus za organizację rajdu oraz podziękowania dla zaangażowanych we wsparcie władz, instytucji i sponsorów.

Na trasie przejazdu rowerzystów zabezpieczała policja stąd organizatorzy wyrazili podziękowania zarówno dla Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, który koordynował działania policjanci w teranie jak i dla wszystkich policjantów, którzy zabezpieczali przejazd przez poszczególne gminy i powiaty. Dzięki wieloletniej współpracy policji i organizatorów udało się wypracować taki model zabezpieczenia rowerzystów, aby z jednej strony zachować bezpieczeństwo, ale z drugiej strony nie utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego.

Poza wsparciem z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego organizatorzy pozyskali środki także od Gminy Miasto Szczecin w ramach Małej Dotacji. Wydarzenie zostało wsparte przez wiele instytucji i firm: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, Polskie Terminale, Klaster Morski Pomorza Zachodniego, DGS Poland, Berlin Döner Kebap, Geobike, Stara Pączkarnia Świnoujście i Prima PC.

Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowanego przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest zbiórka środków na rowery dla dzieci. W tym roku miłośnicy turystyki rowerowej zbierają środki na rowery dla dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku – Zdroju. Co roku wzrasta ilość uczestników i dzięki temu wzrasta też ilość rowerów, które miłośnicy turystyki rowerowej kupują dla dzieci. Do puszek rowerzyści zebrali 2510,87 pln + 98,39 EUR. Jednocześnie nadal trwa zbiórka na konto fundacji, więc nawet jeżeli ktoś nie uczestniczył w rajdzie to także ma możliwość wesprzeć tą inicjatywę i pomóc dzieciom.

– Świetny pomysł trzech miłośników turystyki rowerowej rozwinął się do miana jednego z największych rowerowych wydarzeń na Pomorzu Zachodnim – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Za sukcesem „Gryfusa”, kryje się prawdziwa pasja. Rajd, to chyba najlepszy sposób na promocję budowanych przez nas szlaków rowerowych. Jestem przekonany, że wielu uczestników do nas wróci, by zobaczyć kolejne trasy.

– Od strony Programu Interreg, takie inicjatywy jak Rajd Wokół Zalewu Szcz. , będą wspierane, bo daję one nie tylko możliwość promocji wspólnej polsko-niemieckiej oferty turystycznej, ale również stwarzają wyjątkową okazję do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń, a przez to przełamywanie stereotypów i istniejących jeszcze uprzedzeń– powiedział Zastępca Kierownika Wspólnego Sekretariatu Interreg V A (Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska) Patrycjusz Ceran.

Zostaw komentarz

gminadobra.info

gminadobra.info

Jesteśmy serwisem informacyjnym niezależnym od nurtów politycznych i interesów jednostek. Publikujemy o tym, jak poszczególne decyzje władz Gminy Dobra wpływają na życie mieszkańców, ale też i o sprawach dnia codziennego mieszkańców gminy.