gminadobra.info

Powiatowy Konkurs Czytelniczy o tytuł: „Mistrza pięknego czytania” – rozstrzygnięty!

Organizatorem konkursu była Biblioteka im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Oddział dla Dzieci. Konkurs kierowano do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu powiatu polickiego i przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap wewnątrzszkolny polegał na tym, że nauczyciele typowali uczniów – jedną osobę z klasy, która wystąpi podczas finału w bibliotece (drugi etap).

25 listopada odbył się drugi etap konkursu – czyli finał podczas którego wyłoniono tych najlepszych. Komisja w składzie: Wioletta Kołodziejczyk – Dyrektor Biblioteki i jednocześnie przewodnicząca komisji oraz członkowie i pracownicy biblioteki: Marta Juchnowicz i Renata Niedźwiedzka wytypowali Mistrza Pięknego Czytania (I miejsce) oraz II i III miejsce wraz z osobami wyróżnionymi.

W finale brało udział 31. uczestników, którzy czytali dowolny fragment z książki o tematyce II wojny światowej. Uczniowie doskonale wyczuli intencje organizatorów, wybierając takie książki, jak: „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej, „Asiunię” Joanny Papuzińskiej, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Beręsewicza, „Dziadek i niedźwiadek: historia prawdziwa” Łukasza Wierzbickiego oraz wiele innych pięknych książek z tego okresu historycznego. Ponadto, niektórzy uczestnicy spotęgowali ten niezwykły nastrój finału przebierając się w postaci historyczne. Pomysł na taki temat konkursu powstał, by upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dzięki temu finał konkursu był wyjątkowy, bo oprócz tego, że poświęcono prawie dwie godziny na czytanie książek, co już jest wspaniałą inicjatywą, to jeszcze czytano o trudnej, ale jakże ważnej historii naszego kraju!

Wszystkie dzieci biorące udział w finale bardzo dobrze przygotowały się do swojego zadania. W skupieniu, z widocznym przejęciem czytały kolejne zdania, przenosząc publiczność w trudny świat wojny, ale nie pozbawiony nadziei, czy nawet dobrego humoru, szczególnie przy lekturze Łukasza Wierzbickiego, który opisywał losy niedźwiedzia płatającego figle swym wojskowym kompanom! Dzieci mają w sobie pewien rodzaj swobody i szczerości, który pięknie współgrał z tym jednak trudnym tematem. Zdecydowanie warto było tego posłuchać.

Kiedy przyszedł czas na podsumowanie konkursu i wyłonienie zwycięzców, emocje były już bardzo widoczne. Komisja przyznała nagrody książkowe: 3 nagrody główne oraz 5 wyróżnień oceniając: technikę czytania (płynność, tempo, poprawność czytania, dykcję, wyrazistość mowy) oraz środki artystycznego wyrazu (modulację głosu, pauzowanie, mimikę, kontakt z odbiorcą). Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy udziału i drobne upominki.

I miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Monika Wrzos ze Szkoły Podstawowej w Nowym Warpnie.

II miejsce – Maja Mitygowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach

III miejsce –Alicja Lipińska ze Szkoły Podstawowej w Tanowie

Wyróżnienia otrzymali : Abłomejko Adrianna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach, Bartczak Błażej ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Policach, Chmielewska Lilia ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach, Powroźniuk Anhelina ze Szkoły Podstawowej w Tanowie, Szajek Gabor ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach.

Biblioteka im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Oddział dla Dzieci serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom konkursu, wyrażając jednocześnie podziw dla ich zaangażowania w rozwijanie umiejętności czytania. Czytanie daje wiele dobrego: rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, ćwiczy pamięć i jest znakomitą rozrywką! Zapraszamy na kolejny Konkurs Czytelniczy o tytuł: „Mistrza pięknego czytania” już za rok!

Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

Zostaw komentarz

gminadobra.info

gminadobra.info

Jesteśmy serwisem informacyjnym niezależnym od nurtów politycznych i interesów jednostek. Publikujemy o tym, jak poszczególne decyzje władz Gminy Dobra wpływają na życie mieszkańców, ale też i o sprawach dnia codziennego mieszkańców gminy.

Reklama

Proponowane artykuły