gminadobra.info

Poznaliśmy nazwy przystanków Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

Duża część nazw jest taka sama jak nazwy działających kiedyś w tym samym miejscu (lub podobnym) stacji kolejowych. W przedstawionej sieci przystanków, brak jest przystanku końcowego przy zakładach chemicznych w Policach. Przystanek jednak będzie, a modernizację odcinka torów kolejowych oraz budową samego przystanku zajmie się PKP. Tak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w GA ZCH Police.

– Przedstawiane przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego plany i schematy dotyczą tych elementów SKM, które będą współfinansowane w ramach projektu ze środków europejskich – powiedział nam Paweł Piwowarczyk, p.o. kierownika Biuro Public Relations w GA ZCH Police. Wizualizacja nie obejmuje tych części systemu komunikacyjnego, których finansowanie przewidziano w ramach innych źródeł.

Ponad pół miliarda złotych na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zostało zatwierdzone przez Unię Europejską. Prace trwają już przy węźle Łękno, a modernizacja dworca Niebuszewo rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Docelowo SKM będzie miała 40 stacji, z czego 26 w samym Szczecinie. Jak przekonują władze miasta będzie to komunikacyjna rewolucja.

Listę nowych nazw opublikowano na facebookowym profilu SKM. Zaprezentowano je na czytelnym schemacie całej sieci, nawiązującym swoim wyglądem do schematów linii metra.

– To największy tego typu projekt budowy kolei aglomeracyjnej z dofinansowaniem unijnym w Polsce – mówi Roman Walaszkowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które jest liderem budowy SKM. – Jednocześnie najbardziej kompleksowe przedsięwzięcie prowadzone w kraju. Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej to nie tylko budowa i modernizacja trakcji i infrastruktury kolejowej. Na terenie SOM powstanie 40 przystanków węzłowych integrujących różne środki transportu od samochodów osobowych i rowerów przez autobusy i tramwaje komunikacji publicznej.

Najwięcej nowych nazw znajdziemy na trasie ze Szczecina Głównego do Polic. Zdecydowano, że nowy przystanek przy wiadukcie nad ul. Ku Słońcu będzie nosił nazwę – Szczecin Cmentarz Centralny. Przystanek przy wiadukcie nad ul. Arkońską to – Szczecin Niemierzyn. Zamiast stacji Szczecin Glinki, w tym samym miejscu, będzie przystanek Szczecin Stołczyn. Przystanek przy ul. Nad Odrą będzie nosił nazwę – Szczecin Stołczyn Północny, a przy ul. Artyleryjskiej – Szczecin Skolwin Północny.

Na innych liniach nowych nazw i lokalizacji będzie mniej. Powstanie przystanek Szczecin Łasztownia (choć de facto usytuowany na Kępie Parnickiej), a także Szczecin Trzebusz i Szczecin Dunikowo przy specjalnych strefach ekonomicznych.

Na przedstawionej sieci przystanków nie ma przystanku końcowego przy Zakładach Chemicznych. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, to wynik braku zainteresowania SKM ze strony poprzedniego zarządu GA ZCH.

– Spółka prowadzi w tej sprawie zaawansowane rozmowy ze Stowarzyszeniem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego – dodaje Paweł Piwowarczyk. Zostaliśmy zapewnieni, że linia na odcinku Police – Zakłady Chemiczne zostanie wykonana. Na obecnym etapie rozmów Spółka nie komentuje szczegółów możliwych rozwiązań.

Ze schematu sieci wynika, że pociągi z Gryfina, Goleniowa i Stargardu nie będą kończyć biegu na stacji Szczecin Główny, tylko dojadą do przystanku Szczecin Niebuszewo.

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma być gotowa w 2022 r. Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace remontowe na linii do Polic. Trwa również projektowanie miejskich węzłów przesiadkowych, których infrastruktura pozwoli wygodnie przesiadać się z samochodów, komunikacji miejskiej i rowerów do pociągów.

Realizowany projekt systemu szybkiej kolei miejskiej, łączącej szczecińskie osiedla Prawobrzeża z centrum Szczecina oraz PolicamiGoleniowem,StargardemGryfinem, który wykorzystywałby istniejący układ torów kolejowych i stacji. Szczecińska Kolej Metropolitalna stanowić będzie wraz ze skomunikowanymi węzłami przesiadkowymi główną oś transportu publicznego w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Tworząc zintegrowany z innymi gałęziami transportu publicznego (tramwaje autobusy) oraz indywidualnego (parkingi P&R, B&R) system kolejowych połączeń, zapewni szybkie, wygodne i bezpieczne przemieszczanie się w obrębie SOM. Projekt jest współfinasowany z środków Unii Europejskiej.

Zostaw komentarz

gminadobra.info

gminadobra.info

Jesteśmy serwisem informacyjnym niezależnym od nurtów politycznych i interesów jednostek. Publikujemy o tym, jak poszczególne decyzje władz Gminy Dobra wpływają na życie mieszkańców, ale też i o sprawach dnia codziennego mieszkańców gminy.

Reklama