gminadobra.info

Spotkanie miłośników Nordic Walking w Mierzynie

Pomimo trwającego finału mistrzostw świata w piłce nożnej ponad 100 miłośników nordic walking spotkało się w niedzielne popołudnie na obiekcie sportowym Mierzynianka w Mierzynie. Powodem spotkanie była impreza rekreacyjna „Idziemy po zdrowie” zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn.

Przygoda z kijkami w Mierzynie została zorganizowana z projektu Społecznik 2018 – Program Marszałkowski przez Ewę Głowacką prezesa Mierzyńskiego Stowarzyszenia, która od lat działa aktywnie i z sukcesem na rzecz lokalnej społeczności.

Rozgrzewka i technika chodzenia

Przed wyruszeniem na czterokilometrową trasę organizatorzy zadbali też o fachowy instruktaż i rozgrzewkę. Właściwa technika chodzenia z kijkami i odpowiedna rozgrzewka to niewątpliwie bardzo ważne elementy treningu nordic walking. Instruktażu udzieliła specjalistka w tej dziedzinie i aktywna działaczka Mierzyńskiego Stowarzyszenia pani Elżbieta Sieńko-Awierianów.

Po zakończonym marszu na uczestników czekał zdrowy poczęstunek i napoje. Te ostatnie cieszyły się bardzo dużym powodzeniem prawdopodobnie z powodu słonecznej pogody. Oczywiście nie zabrakło też wartościowych nagród dla najstarszych ( i najmłodszych uczestników tej Imprezy, którzy dzielnie pokonali trasę. Zainteresowanych tą formą spędzania wolnego czasu prezes Stowarzyszenia Ewa Głowacka zaprasza do kontaktu i wspólnych wyjść. Informacja tel. 509 802 317.

– Cieszę się i dziękuję mieszkańcom Mierzyna i okolic, że tak licznie skorzystali z marszu „Idziemy po zdrowie” – mówiła Ewa Głowacka – Jest to jeden z wielu projektów realizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn, którego jestem Prezesem Następnym projektem, który będziemy realizować już po raz drugi to „Mierzyński Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy” na który, już teraz serdecznie zapraszam.

Nordic walking – skandynawska legenda

Nordic walking– forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku.

W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Z tego powodu osoby go uprawiające angażują więcej partii mięśni, chociaż mniej intensywnie. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę, jednakowo nad morzem, w lesie, parku oraz w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije (źródło: Wikipedia).

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.