gminadobra.info

Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską

17 września 2018 roku, w Publicznej Szkole Podstawowej w Bezrzeczu odbyły się spotkania edukacyjno- profilaktyczne z Sędzią Anną Marią Wesołowską, która przyjechała na zaproszenie Wójta Gminy Dobra i Dyrekcji PSP w Bezrzeczu.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas I – III, w drugim uczniowie klas IV-VIII, w trzecim spotkaniu uczestniczyli rodzice, nauczyciele, pedagodzy szkół podstawowych, przedstawiciele Urzędu Gminy w Dobrej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Gminnej oraz mieszkańcy naszej gminy. Na spotkaniu obecni też byli Wójt Gminy Dobra Teresa Dera oraz Przewodniczący Rady Gminy Dobra Bartłomiej Miluch.
Wszystkie spotkania dotyczyły tematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Podczas wykładu poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani sędzia w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich doświadczeniach zawodowych. Rozmawiała również z uczniami o nowych zagrożeniach, między innymi o cyberprzemocy, o zbyt wczesnej inicjacji seksualnej. Opowiadała historie z sali sądowej, które szczególnie zapadły jej w pamięć. Uczniowie podczas wizyty gościa mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego, pracy w sądzie, a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej. Mieli okazję przymierzyć togę sędziowską i wziąć do ręki łańcuch. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali, istniała także możliwość zadawania pytań.
Wszyscy wiemy, że nieznajomość prawa nie chroni nas przed konsekwencjami za popełnione czyny, dlatego Sędzia postanowiła uświadomić nam, jakie zachowania mogą zaprowadzić na ławę oskarżonych. Pani Anna Maria Wesołowska przestrzegała przed cyber-przemocą. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest stalking i grooming oraz jakie grożą za to kary. Mówiła o demoralizacji, która zaczyna się od podziwu dla złych czynów, o braku szacunku dla siebie dla drugiego człowieka. Namawiała, by przerywać zmowy milczenia, by przełamywać złe zasady i nie ukrywać problemów. Nauczycielom Anna Maria Wesołowska doradziła wprowadzenie w każdej szkole tzw. „kącików prawnych”. Mamy nadzieję, że spotkanie dało do myślenia wielu młodym ludziom. Ten wykład zostanie w naszej pamięci do końca życia. Ostatnia część spotkania poświęcona była rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim mieszkańcom. Pani Sędzia apelowała do wszystkich, by jak najwięcej osób zabierało głos i angażowało się na rzecz innych, aby zło i patologia nie stały się powszechnie akceptowane. Podkreślała również ogromne znaczenie roli rodziny w każdym aspekcie życia młodego człowieka. Wystąpienia Sędzi zostały nagrodzone dużymi brawami. Pani Wójt oraz Dyrekcja PSP w Bezrzeczu w podziękowaniu wręczyła gościowi kwiaty i pamiątki z naszej gminy. Był również czas na wspólne zdjęcia i autografy.

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.

Reklama