gminadobra.info

Starosta Bednarek: przez Przęsocin pojadą jego mieszkańcy, autobusy, taksówki

W połowie września zmieni się organizacja ruchu na remontowanym odcinku drogi między Mścięcinem a Przęsocinem. Rozważane jest ograniczenie przejazdu tylko dla autobusów i służb ratunkowych. Przepustki dostaną też mieszkańcy Przęsocina, zapowiada starosta policki, Andrzej Bednarek, dodając, że pozostały ruch będzie kierowany przez ul. Cisową, Nadbrzeżną, Skolwin, Stołczyn. Zaskoczenia słowami starosty Bednarka nie ukrywają mieszkańcy… Skolwina i Stołczyna. Którzy piszą do prezydenta Szczecina, Piotra Krzyska petycję w tej sprawie.

Zmiana organizacji ruchu na remontowanym odcinku drogi Mścięcino-Przęsocin spowodowana jest przede wszystkim skargami mieszkańców Przęsocina na tworzące się kolejki przy wahadle. Dojazd wydłuża się w godzinach szczytu nawet do pół godziny.

– Utrzymanie dotychczasowej organizacji ruchu na tej remontowanej drodze nie jest możliwe – powiedział starosta Andrzej Bednarek. – Trwają uzgodnienia z policją i władzami Szczecina – dojdzie do zmiany. Tym odcinkiem będą mogły przejeżdżać autobusy, pojazdy uprzywilejowane, służby miejskie, taksówki i mieszkańcy Przęsocina. Cały pozostały ruch będzie kierowany przez ul. Cisową, Nadbrzeżną, Skolwin, Stołczyn. Jest to kłopot, ale nie ma innego wyjścia. Bo opóźnienia autobusów i koszty dla powiatu polickiego mogłyby być ogromne – trzeba by uruchamiać linie zastępcze, a to bardzo poważne obciążenia finansowe.

Zaskoczenia słowami starosty Bednarka nie ukrywają mieszkańcy… Skolwina i Stołczyna. „Rada Osiedla Skolwin pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie wypowiedzią Starosty Powiatu Polickiego, Andrzeja Bednarka, który powołując się na uzgodnienia z władzami Szczecina, poinformował o planowanym przekierowaniu ruchu pojazdów osobowych i ciężarowych na trasie Szczecin-Police, ulicami Cisową i Nadbrzeżną w Policach oraz ulicą Stołczyńską w Szczecinie.” – czytamy w stanowisku radnych osiedlowych przesłanym prezydentowi Krzystkowi. Osiedlowcy ze Skolwina zaniepokojeni są bezpieczeństwem uczniów szkoły podstawowej nr 44 oraz stanem technicznym mostu w ciągu ulicy Stołczyńskiej, na którym obecnie obowiązuje ograniczenie wjazdu samochodów do 20 t.

Co ciekawe, mieszkańcy Skolwina i Stołczyna już zgłaszają problem ewentualnych opóźnień autobusów linii numer 102 i 63. Na trasie proponowanego przekierowania ruchu pojazdó ciężarowych i osobowych znajduje się bowiem „wąskie gardło” pod wiaduktem, gdzie ruch ograniczony światłami, a pojazdy przejeżdżają wahadłowo.

– Opóźnienia takie występować będą na pewno – mówią radni osiedlowi ze Skolwina. Po zmianach w organizacji ruchu zwiększy się bowiem ruch pojazdów przede wszystkim ciężarowych. „Czy w związku z powyższym, planowane jest wprowadzenie korekty w rozkładach jazdy tych linii autobusowych.” – dopytują radni ze Skolwina, prezydenta Krzystka.

– Rozważana jest możliwość ograniczenia w połowie września przejazdu przez ten remontowany odcinek drogi – przyznaje starosta policki Andrzej Bednarek. Zasadnym też będzie, żeby mieszkańcy Przęsocina dostali przepustki.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie wspomniane ograniczenia zaczną obowiązywać.

–To odbędzie się w połowie, najpóźniej do końca września – deklaruje starosta. I dodaje, że z władzami gminy ustalane są sposoby zapewnienia bezpieczeństwa uczniom Szkoły Podstawowej nr 2, która jest przy ulicy, na którą miałby zostać skierowany niemal cały ruch samochodów.
Zanim zostałaby wprowadzona nowa organizacja ruchu, na ul. Nadbrzeżnej muszą zostać zrobione naprawy nawierzchni.
– I musimy też zabezpieczyć Szkołę Podstawową nr 2. Bo może tam być potrzebne wyłączenie sygnalizacji świetlnej – dodaje starosta.

Starosta poinformował również, że wstrzymanie prac na dwa tygodnie z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie powinno mieć wpływu na terminowe zakończenie inwestycji. Wiemy już, że przestój był chwilowy. Prace zostały wznowione, będą jednak o pół miliona droższe.

– Nastąpiło zatrzymanie inwestycji, bo w trakcie robienia podbudowy pod drogę, przedstawiciele firmy Strabag uznali, po swoich wstępnych badaniach, że założenia przyjęte w projekcie są bardzo optymistyczne – mówi Andrzej Bednarek. – Na zlecenie powiatu przeprowadziliśmy gruntowne badania geologiczne. Rzeczywiście potwierdza się, że musi tam być zwiększona grubość podbudowy. Prezydent Szczecina, który jest tu naszym partnerem, zdaje sobie sprawę, że to będzie kosztowało pół miliona więcej.

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.

Reklama