gminadobra.info

Stocznia w sercu Mierzyna – List Otwarty Mieszkańców

Listę kontrowersyjnych decyzji wójt gminy Dobra można wyliczyć wiele. Rozmawiając z mieszkańcami gminy odnosi się wrażenie ze Gmina Dobra to jeden wieki poligon, na którym armia urzędników sterowana przez swojego „Genarała” stara się umilić życie swoim podatnikom. Zapominając przy tym, że gmina to także mieszkańcy, a nie tylko przedsiębiorcy.

Skutki tego nie przemyślanego działania ze strony Wójta Gminy Dobra Teresy Dera odczuwają mieszkańcy historycznej Wąwelnicy każdego dnia. Czy taki sam los czeka Mierzynian z ulicy Długiej? Co powoduje tego typu działania? Dlaczego używane są przeciwko mieszkańcom gminy kruczki prawne aby przepchnąć każdą decyzję?

LIST OTWARY MIESZKAŃCÓW MIERZYNA Z ULICY DŁUGIEJ W TEJ SPRAWIE>kliknij tu<

1-MTS
Polityka faktów dokonanych

Odpowiedzieć na te pytanie w przypadku Wąwelnicy i firmy Skraw-met jest łatwa, wystarczy spojrzeć na plakat tegorocznych dożynek. Co do firmy MTS Morskie Techniczne Serwisy Społka z o.o w Mierzynie to motywy działania aparatu władzy w Gminie Dobra nie są tak do końca jasne. Z jednej strony interes przedsiębiorcy. Z drugiej strony skuteczny protest mieszkańców przed szczecińskim Samorządowym Kolegium Odwoławczym, który to wójt gminy Dobra próbuje obejść nową decyzją zmieniając tylko grę słów wydanych warunków zabudowy. Niestety jak z powyższego przykładu wynika wójt gminy Dobra lekceważy decyzje SKO z dnia 18 sierpnia2015, która uchyla wydane przez urząd gminy Dobra warunki zabudowy na: „Halę produkcyjno-magazynową (zakład prowadzić będzie w zakresie remontów, napraw i produkcji stalowych elementów mechanicznych urządzeń)” i po porażce w sądzie wydaje nową decyzję 08 grudnia 2015 tym razem zmienioną na „ Hala napraw i serwisu mechanicznych podzespołów maszyn i urządzeń z zapleczem magazynowo-socjalnym” i to wszystko zaledwie w ciągu kliku miesięcy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie dnia 24 maja 2016 cofnęło i tę decyzję do ponownego rozpoznania.

Zachodzi jednak pytanie, czy mieszkańcy z ulicy Długiej w Mierzynie muszą się zabawiać w prawników aby udowodnić że mają rację? Jak długo jeszcze zamierza wójt działać na szkodę mieszkańców? Czy jedna uchylona decyzja nie wystarczy i trzeba koniecznie forsować następną?

Zamiast magazynu, stocznia za płotem
Zamiast magazynu, stocznia za płotem

Działalność firmy MTS to naprawy maszyn i urządzeń na statkach, a niektórych części w halach produkcyjnych na lądzie. Jest to działalność związana z naprawą części, będących wyposażeniem statków dalekomorskich, wpisuje się w definicję przemysłu stoczniowego, czyli specyficznego przemysłu ciężkiego. Nie jest to więc działalność usługowa, tym bardziej nie w znaczeniu możliwym do zaakceptowania w tej okolicy. W pierwszych warunkach zabudowy została wyraźnie wskazana produkcja i naprawa stalowych elementów mechanicznych. W tym wypadku chodzi nie tylko o jeden zakład produkcyjny lecz o precedens. Jeżeli w tej okolicy raz już powstanie zakład tego typu, jest tylko kwestia czasu kiedy powstaną następne. Wiąże się to ze spadkiem cen nieruchomości i komfortu życia mieszkańców całej miejscowości nie tylko ulicy Długiej i okolic.
Innym aspektem sprawy jest zwiększanie ruchu transportu ciężkiego na osi Port Szczecin-Mierzyn na i tak zatłoczonej drodze krajowej nr 10. Naszym zdaniem przemysł stoczniowy należy do szczecińskiego portu. Jest tam dosyć terenów na tego typu działalność i z pewnością nie jest konieczny transport ciężkich i dużych elementów do Mierzyna po i tak obciążonych już drogach. Na nic zdadzą się zapewnienia urzędników o zabezpieczeniu wjazdu dla inwestycji od drogi Krajowej nr.10.

Kto ma to kontrolować?

Koniec wiejskiej idylli w Mierzynie ?
Koniec wiejskiej idylli w Mierzynie ?

Straż Gminna będąca pod kontrolą tego samego wójta, który wydał tą decyzje – raczej nie. Ulica Długa ma ograniczenie do 10 ton i znając życie oraz dotychczasową politykę włodarzy gminy być może po zakończeniu inwestycji zostanie wydane zezwalanie na przejazdy sprzętu ciężkiego tą ulica lub wręcz rozpocznie się przebudowa tej ulicy kosztem innych inwestycji drogowych.
Następnym aspektem jest brak planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru Mierzyna jest to ewidentne zaniedbanie ze strony wójta. Z drugiej strony patrząc jest to wygodna sytuacja dla włodarzy gminy i umożliwia właśnie tego typu działania, czyli wydawanie warunków zabudowy pod „klienta”. To doprowadza z kolei do sytuacji ,w której nikt nie może być pewny co jutro powstanie za jego płotem lub w jego okolicy.

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.

Reklama

Proponowane artykuły