gminadobra.info

Tulipany Mocy – konkurs

Stowarzyszenie „Pro Salute” rozpoczyna Doroczną Edukacyjno – Charytatywną Ogólnopolską Akcję „Tulipany Mocy”, dotyczącą dzieci z dystrofią mięśniową, która ma na celu zwiększyć wiedzę na temat dystrofii mięśniowej oraz zwrócić uwagę i uwrażliwić społeczeństwo na to, że żyją wśród nas osoby z dystrofią mięśniową.

Stowarzyszenie PRO SALUTE w ramach Ogólnopolskiej Edukacyjno-Charytatywna Akcji TULIPANY MOCY na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a ogłosiła konkurs plastyczny i literacki „DMD – Dzieci Mogą Dużo”.

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a jest chorobą genetyczną. Z powodu m.in. braku białka – dystrofiny, która stabilizuje mięśnie – mięśnie ulegają stopniowemu uszkodzeniu, choroba postępuje – wyjaśnia prof. Wojciech Kułak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na tę dystrofię chorują głównie chłopcy.

Pierwsze objawy choroby występują u dzieci 3-4-letnich. Dziecko może zacząć mieć kłopoty z poruszaniem się np. po schodach czy z bieganiem. Objawy się stopniowo nasilają, dziecko w wieku 10-11 lat z tą chorobą nie może się już samodzielnie poruszać, pomaga w tym wózek. Pacjenci wymagają stałej opieki, rehabilitacji, która może spowolnić chorobę, ale jej nie zatrzyma. Stosuje się np. terapię komórkami macierzystymi. Z tym rodzajem dystrofii rodzi się statystycznie jedno dziecko na 3,5 tys.

Głównym celem akcji jest zainicjowanie u uczestników Konkursów refleksji na temat problemów dzieci z Dystrofią Mięśniową Duchenne’a (DMD) i ich rodziców oraz nadanie im formy artystycznej.

Cele szczegółowe to wsparcie dzieci z Dystrofią Mięśniową Duchenne’a (DMD) i pokazanie im, że nie są osamotnione w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, wierzą w nich i chcą im pomóc w walce z chorobą.; Wyrobienie wśród dzieci zasad budowania pozytywnego kontaktu i dobrych relacji koleżeńskich; Uwrażliwienie nauczycieli i rodziców na problem osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji na stronie

http://www.prosalute.com.pl

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.

Reklama

Proponowane artykuły