gminadobra.info

Zbierali śmieci, które w lesie zostawili turyści

SONY DSC

Mieszkańcy Nowego Warpna zainaugurowali akcję #sprzątaMY, która jest organizowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Akcję sprzątania koordynowali leśnicy, którzy dobrze znają okolicę. Miejscem zbiórki był początek drogi rowerowej do niemieckiego Reith przed Nowym Warpnem.

Kilkadziesiąt osób, przede wszystkim z Nowego Warpna wzięło udział w ubiegłotygodniowym sprzątaniu lasu. W akcję sprzątania włączyli również przedstawiciele nowowarpieńśkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dziwię się, że ludzie w ogóle nie maja kultury. Nawet papierki od cukierków i czekolady – mówi uczestniczka akcji.

SONY DSC

Do akcji sprzątania lasów dołączyła również Małgorzata Jacyna-Witt, radna wojewódzka i kandydatka na senatora.

Bardzo potrzebna jest edukacja, szczególnie wśród ludzi młodych i dzieci. Bo jeżeli dziecko przyjedzie do lasu z rodzicami, a będzie wyedukowane, że nie wolno wyrzucać śmieci i trzeba je sprzątać, to tej mamie, tacie, babci czy dziadkowi powie: zabierz ze sobą tę plastikową butelkę, która rzuciłaś gdzieś tam w kąt – mówi Małgorzata Jacyna-Witt, radna sejmiku województwa z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

SONY DSC

Najwięcej jest śmieci takich bytowo-turystycznych. Czyli niestety pseudo turyści, którzy idą do lasu i wyrzucają śmieci tam gdzie popadnie. Tu przy ścieżce rowerowej, wszyscy którzy jeżdżą i używają rowerów, zamiast zabierać swoje śmieci to wyrzucają je do lasu – mówi Tomasz Kulesza z nadleśnictwa Trzebież.

SONY DSC

Każdego roku leśnicy usuwają śmieci, które wypełniłyby ponad tysiąc wagonów kolejowych. Sprzątanie z odpadów kosztuje Lasy Państwowe blisko 20 milionów złotych rocznie.

(ges)

Zostaw komentarz

Grzegorz Świstak

Grzegorz Świstak

Redaktor naczelny gazety oraz serwisu gminadobra.info . Dziennikarz z ponad 25 letnim stażem. Pasjonat dziejów Pomorza Zachodniego. Członek klubu morsów. Odnajduje spokój w pieszych wycieczkach, zawsze z aparatem w dłoni. Obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego, na kierunku pisarstwo. Mieszka w Szczecinie.

Reklama